Bába? Dúla?

Mostanában léptem nyomon belebotlom a „Ki a dúla?” „Mit csinál a dúla?” típusú kérdésekbe (ld. itt). A hétvégén egy színvonalas női havilapot olvasgatva bukkantam egy mondatra, ami így kezdődött: „Az otthonszülést levezető dúlák is tudják…”. A cikket olvasva arra jutottam, hogy írnom kell még erről a témáról…

Amit a legfontosabb tisztázni: a dúla sosem vezet le otthonszülést! Akár otthoni, akár kórházi szülésről van szó, minden esetben egészségügyi végzettségűnek kell lennie annak a személynek, aki szülést kísér. (És szándékosan írok kísérést, mert ebben a felfogásban megengedhető, hogy a szülés a maga ütemében folyhasson – hiszen természetes folyamatról van szó! – és nem kell hozzá külső irányítás, amit nekem a „vezetés” szó sugall). Kórházban szülésznők és orvosok kísérhetnek szülést. Ők azok, akik végzettségük nyomán szakmailag felelnek a szülés folyamatáért. Otthonszülés esetén ezt a szerepet a BÁBA tölti be. A bábák szülésznőként végeznek, egészségügyi diplomájuk van és a tanulmányaik során megtanulják hogyan segítsenek világra egy kisbabát, hogyan ismerjék fel a komplikációkat, hogyan hárítsák el azokat stb. A bába és a dúla szavak tehát nem szinonimái egymásnak!

A dúla – legyen szó akár kórházi, akár otthonszülésről – sosem lát el egészségügyi feladatokat (nem hallgat szívhangot, nem végez gátvédelmet stb.) és nem felel szakmailag a szülés folyamatáért! A dúla a vajúdás idején megszakítás nélkül az anya mellett van, fizikai[1] és lelki[2] támaszt nyújtva neki. A dúlai gondoskodás lényege éppen ebben a megszakítás nélküli jelenlétben érhető tetten. Kutatások bizonyították, hogy ez az a tényező, ami csökkenti a szülés alatti beavatkozások szükségességét:

„A dúla jelenléte az összes császármetszés arányát durván 45%-kal, a vajúdás hosszát 25%-kal, az oxitocin használatát 50%-kal, a fájdalomcsillapító gyógyszereket 31%-kal, a fogók szükségességét 34%-kal és az epidurális érzéstelenítés iránti kérelmeket 10-60%-kal csökkenti” (Marshall H. Klaus, John H. Kennell, Phyllis H. Klaus: The Doula Book – Da Capo Press, 2002.)

Mindenkinek megvan tehát a maga feladata a szülésnél és ezek a szerepek nem felcserélhetők! A szaksegítségtől nem várható el, hogy megszakítás nélkül az anya mellett legyen (fizikailag és lelkileg is támogatva őt), a dúla pedig nem kísérhet egyedül szülést.

 


[1] természetes fájdalomcsillapító technikákat alkalmaz, masszíroz, borogat, testhelyzeteket javasol, azok megtartásában támogat

[2] átsegít a nehéz pillanatokon, információval segíti az anyát, hogy ne legyen kétségek között és ne legyen kiszolgáltatott

Hozzászólások lezárva.